Co je to stres?

Stručně řečeno se jedná o odpověď organismu na jakoukoliv výrazně působící zátěž – jak fyzickou, tak psychickou. Všichni znáte stres. Ráno nestíháte do práce, budík vám zvoní v 6 hodin, někdo vám na poslední chvíli zruší důležitou schůzku… Na druhou stranu stres nemusí být vždy negativní. Záleží na jeho velikosti, pravidelnosti a intenzitě. Například optimální tréninková zátěž bude sice vaše tělo stresovat, ale v takové míře, která povede k POZITIVNÍ adaptaci a k silovému progresu, který vašemu zdraví prospěje. V opačném případě nepřiměřený tréninkový objem vede k rozhození hormonů, chronickému stresu, zranění a tak dále.

Z toho vyplývá, že stres na jednu stranu slouží jako nástroj k usměrňování našeho chování a jednání, je pro nás v určité míře motivující a pomáhá nám dosahovat vytyčených cílů, avšak v nadměrné míře je základním kamenem pro ohromnou škálu fyzických a psychických obtíží, vede k nezvládání dříve běžných situací, a je jedním z největších problémů dnešní moderní doby.

Jenom těžko bychom mohli faktory ovlivňující stres seřadit jednoznačně od prvního k poslednímu. Jedná se o velmi individuální věc, ve které hrají velkou roli vaše predispozice a citlivost na jednotlivé podněty. Níže si uvedeme pár příkladů nejzásadnějších faktorů ovlivňujících naši odolnost vůči stresu.

Faktory ovlivňující hladinu stresu

a) Strava a mikrobiom

Uvnitř našeho organismu se nachází miliardy a miliardy bakterií, které žijí v trávicím traktu. Tyto bakterie přímo ovlivňují trávení a využití živin z potravy a zároveň určují, jaké nepřátelské bakterie a patogeny pustí či nepustí do našeho těla. Toto uskupení souhrnně označujeme jako MIKROBIOM.

Základ pro náš mikrobiom získáme již od naší matky při porodu – tedy za předpokladu, že nedojde k císařskému řezu. Další průběh a vývin této extrémně důležité části našeho organismu však zásadně ovlivňujeme sami – konzumovanou stravou, příjmem toxinů (drogy, alkohol, cigarety…) a nakonec právě stresem. Díky moderním výzkumům je dnes již zjištěno, že v oblasti našich střev se nachází ohromné množství nervových zakončení, která jsou nervovými drahami spojena   s mozkem. Ano, to znamená, že zdraví vašich střev přímo ovlivňuje i vaši psychiku. Čím lepší, kvalitnější a pro vás individuálně vhodná strava, tím silnější mikrobiom a trávení, více pozitivních (nebo méně negativních) signálů na cestě střevo – mozek, a to se rovná podpora vaší psychiky. Mít v sobě správné bakterie a ve správném množství je jedním ze základů dobrého zdraví.

b) Nedostatek spánku

Ať už jste naprostý flegmatik nebo člověk, kterého rozhodí i maličkost, spánek bude vždy jedním z těch nejvíce zásadních faktorů ovlivňující váš psychický stav.

Spánek vyživuje vaši paměť, ovlivňuje náladu a inteligenci či urychluje regeneraci, a tím pádem by bylo velmi naivní si myslet, že nebude mít naprosto zásadní vliv i na vaši psychickou pohodu.

Koho by téma spánku zajímalo více, je podrobněji rozebráno v našem minulém článku, a proto se tu k němu nyní nebudeme vracet.

c) Mezilidské vztahy

Někdy vám i sebelepší snahy o zdravější život budou kazit další vnější vlivy, které s vámi nebudou na první dojem vůbec souviset. Pokud se sami snažíte být pozitivní a přistupovat k věcem s nadhledem, ale pokaždé, když si sednete s kamarády uslyšíte pouze záplavu jejich problémů a nikam nevedoucích negativních komentářů, bude vás to psychicky ovlivňovat stejně, jako kdybyste tak přemýšleli sami. Obklopujte se tedy jen těmi, kteří vás budou motivovat. Myslete pozitivně a odstřihněte ze svého života ty, kteří vám tohle nikdy nedovolí.

Zdravotní dopady chronického stresu

Chronicky zvýšený stres, způsobený špatnou stravou, přílišnou fyzickou zátěží, nebo například psychickým vyčerpáním z negativního prostředí v práci, může být prvním krokem k problémům jako např.:

a) Chronicky snížená / zvýšená imunita

První případ (snížená imunita) vede k nedostatečné obraně organismu proti vnějším nebezpečím, zatímco v případě druhém (zvýšená imunita) začne organismus napadat sám sebe a způsobovat další problémy. Toto se často stává při déletrvající konzumaci nevhodné stravy a drog, které podporují zánětlivost organismu a mohou pomáhat při vzniku autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova choroba.

b) Orgánové poškození

Poškození a oslabení funkce jednotlivých orgánů – v nejčastějších případech jater a ledvin.

c) Hormonální nerovnováha

U žen může při moc vysokém fyzickém zatížení doprovázeném kalorickým deficitem docházet ke ztrátě menstruace.

d) Vyčerpání buněk

Buňky produkující HCl v žaludku nemají dostatek energie pro své vlastní funkce a začne docházet k narušování správného trávení, vlivem nedostatečné sekrece této kyseliny.

e) Mitochondriální problémy

Projevují se celkovým nedostatkem energie a neschopností organismu tuto energii vyprodukovat. Výsledkem je například chronická únava.

f) Poškozený a slabý mikrobiom

Jak už jsme zmínili, dostatečně zdravý mikrobiom je nutný. Nadbytečným stresem ho oslabujeme, a tím narušujeme vše od vstřebávání živin z potravy až po obranu organismu před cizími látkami.

Tipy pro lepší stresovou odolnost

I přes všechny snahy optimalizovat svoji odolnost vůči stresu se vám může stát, že to nebude stačit.

Proto se tu pokusím opět sepsat pár tipů, které mi z vlastní zkušenosti pomáhají, a na které jsem si postupem času vytvořil zdravou závislost.

a) Dechová cvičení

Dýchání jsem dřív věnoval pozornost pouze v rámci tréninku, ale nikdy jsem se ho nepokoušel aplikovat jako věc pro zklidnění a uvolnění těla. Dech je život. Před dvěma lety jsem dostal dárkem knihu, kterou napsal Scott Carney – Co tě nezabije. Kniha amerického novináře o metodách Wim Hofa, dnes už velmi známého Nizozemce, který velmi svérázným způsobem prosazuje dechová cvičení a otužování jako součást zdravého života a uvolnění od stresu. Wim Hof pokořil spousty rekordů a jeho výkony jsou pro většinu lidí opravdu nadlidské. V knize samotné tyto techniky moc popsané nejsou, nicméně mě to donutilo si vyhledat další informace a tomuto tématu se začít věnovat.

Sám jsem si vyzkoušel, že věci popsané níže na mě velmi dobře fungovaly, ať už jsem touto technikou den začínal či končil. Návod na správné provedení zmíněných dechových cvičení naleznete v následujícím odkaze. Po kliknutí budete přesměrováni na přeložený web, který se věnuje pouze těmto technikám.

b) Otužování

Dalo by se říci, že druhou polovinou dechových cvičení je otužování. Dle mého názoru je nejvhodnější začít dýcháním a následně se vystavit chladu – tím spojíte obě techniky dohromady.

Jelikož je chlad stresor, musí být dávkován, pro pozitivní účinek, stejně jako všechny ostatní stresové faktory tzn. úměrně trénovanosti člověka. V opačném případě můžete snadno onemocnět a přitížit si.

Pro člověka nezvyklého otužování bych zvolil následující postup: Jednou až dvakrát denně si dejte sprchu, přičemž každých 35-45 sec otočte kohoutek z teplé vody na studenější, kde vydržte po dobu 10 sec. (Snažte se pod studenou vodou uvolnit, zhluboka dýchat a chladu se nebránit. Nejhorší je se před chladem uzavřít, stáhnout svaly a začít rychle dýchat.) Po 10-ti sec opět otočte kohoutkem na vyšší teplotu vody a toto celé zopakujete 4-5x. Aplikujte 1-2x denně cca týden. Poté můžete začít prodlužovat intervaly pod studenou vodou, nebo ji pouštět o něco chladnější. Tyto progresy používejte tak dlouho, dokud nedojdete do stádia, kdy se budete sprchovat pouze studenou vodou. Vřele doporučuji dostat se alespoň jedenkrát denně na minutu do studené sprchy bez výměny za teplou.

c) Meditace

Spousta lidí se pokouší pro vlastní klid a mír praktikovat meditaci. Jedná se v tomto ohledu o perfektní nástroj, nicméně je mnohem náročnější na koncentraci a provedení, a proto je třeba vydržet poměrně dlouhou dobu meditaci praktikovat, aby jste pocítili pozitivní výsledky. Z toho důvodu jsem na prvním místě doporučil dechová cvičení a otužování, které, dle mého názoru, nezkušenému člověku přináší rychlejší výsledky a nejsou tak náročné na provedení.

Na závěr

Dříve nás ohrožovali onemocnění a problémy, které už dnes často nejsou hrozbou. Každá doba má ale svoje nástrahy a v důsledku nadměrného stresu čelíme mnohem vyšší psychické zátěži než dřív. Je jen na nás, abychom si našli způsoby, jak se s dnešním tlakem vyrovnat a udrželi si pevné zdraví.

Cílem tohoto článku nebylo nikoho vylekat a poukazovat jen na negativa, ale připomenout, jak moc provázané jsou naprosto všechny pochody v našem organismu, a že i negativní okolí může podkopávat vaše zdraví.

Buďte pozitivní, hýbejte se, spěte a jezte opravdové jídlo. To jsou základní pilíře pro spokojený život. A nezapomeňte na to nejdůležitější – když nejde o život jde o…