Na úvod bych rád řekl, že nemám nic proti kvalitním suplementům. Sám některé pravidelně používám a od určitého levelu fyzické a psychické zátěže se bez nich dá těžko fungovat. Ale …

Problém u většiny lidí je ten, že si radši pořídí krabičku vitamínů, než aby se dobře najedli. Kvalitní strava uzpůsobená vašim individuálním potřebám je nadřazena všemu ostatnímu. Pokud bude vaše strava strádat, budete stejně tak strádat i se suplementy – možná ne tolik, ale budete.

Proto dneska budeme mluvit o třech bodech, které jsou mnohem, mnohem důležitější než suplementace.

  1. CELISTVÁ STRAVA

Pro mě osobně pravidlo číslo jedna. Jíst jídlo, ne výrobky – alespoň v drtivé většině mého jídelníčku. Chcete jíst potraviny, které člověk upravoval co možná nejméně, a které si zachovaly nejvíce ze své přirozené podoby. Zeleninu, vejce, maso, ovoce, brambory, pohanku, rýži a tak dále. Tenhle typ stravy nikdy vyrovnaně nepostavíte vedle pečiva, tvarohů, vloček, proteinových tyčinek a těstovin.

Přirozená synergie látek uvnitř, chybějící průmyslově zpracovaným potravinám, je dost důležitý aspekt toho, kolik vám strava bude dávat. Jednoduše řečeno: jablečný džus není jablko, šmakoun není vejce a proteinový prášek není kvalitní kus masa.

  1. PESTROST

Pestrost stravy je podle mě něco, co většina lidí nijak neřeší. Nicméně je podstatná, a to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, s pestřejší stravou do sebe dostáváte širší spektrum vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Jednoduše více zdrojů, širší rozsah. Neexistuje žádná jednotlivá potravina, která by obsahovala všechny důležité látky, a z toho důvodu je důležité zdroje potravy střídat. Druhým důvodem je, že při pravidelné konzumaci několik stejných potravin dokola, dostáváte do sebe i větší množství antinutrientů stejného druhu, což se může následně projevovat různými obtížemi jako např. ztráta chuti na dotyčnou potravinu, střevní potíže, začátek alergie a tak dále. Antinutrienty jsou látky obsažené v rostlinné stravě, jejichž hlavním úkolem je pomoci se rostlině bránit před škůdci, či jiným nebezpečím. Jsou především ve formě jedů, látek zhoršujících chuť potraviny samotné a podobně. Zdravý organismus je schopen si s těmito látkami v určitém množství poradit, ale ve zvýšeném počtu začnou být často problematické, a to hlavně v případě, kdy se hromadí z jednoho stejného zdroje.

  1. INDIVIDUALITA

Zde víc, než u čehokoliv jiného platí pravidlo – poslouchejtesvoje tělo!Pokud ze všech stran slyšíte, že avokádo k snídani je nejlepší věc, co můžete sníst, ale zároveň se po takové snídani necítíte dobře, prostě ho nejezte. Problémem dnešní doby je dostupnost enormního množství informací, což vede k tomu, že lidéspíš následují internetové články, než to, co jim o stravě napovídá jejich vlastní tělo. Sám s tím mám bohaté zkušenosti, kdy jsem zkoušel zařadit různé způsoby stravování fungující někomu jinému, ale sám jsem na nich začal zdravotně stagnovat.

Jak vám tedy dá vaše tělo najevo, že mu strava svědčí? Nemáte po jídle žádné těžkosti, plynatost, bolení nebo horkost břicha. Zároveň nenastávají po jídle žádné výraznější propady energie, nezhoršuje se vám pleť (akné atd.), a máte v pořádku stolici.

Jak tedy jednoduše vše shrnout do snadno uchopitelného návodu na stravování?

  1. Základ je správný výběr surovin. Kvalitní, lokální zdroje celistvých potravin. Řešte kvalitu, ne kvantitu.
  2. Točte různé potraviny, různé recepty. Zařaďte více variant snídaní, a i dalších jídel.
  3. Sledujte, jak na to reaguje vaše tělo, a podle toho s ním pracujte. Je naprosto v pořádku, že vám nevyhovuje něco, na čem zhubla vaše kamarádka.

Díky různým individualitám neexistuje a nikdy existovat nebude žádný jídelníček, který by fungoval všem. Každý potřebujeme svoji vlastní cestu a tu musíme najít.