V dnešním světě můžete trénovat na tisíce způsobů, ať už jde o osobní tréninky, skupinové lekce, kruháče nebo spoustu online programů, jsou vám k dispozici prakticky všude. Ale jak poznáte, co je pro vás nejvhodnější a jakou variantu si zvolit?

Pokud chceme maximálně čerpat ze svého potenciálu, je třeba zohlednit člověka jako celek. Zeptejte se sami sebe. Myslíte si, že je pro váš trénink podstatné, jak spíte, jakou máte práci, vaše povaha a váš vztah s trenérem? Nebo je to jen o těch 4 hodinách týdně strávených v gymu na tréninku?

Můj názor je, že ať se chcete věnovat čemukoliv, nic nenahradí individuální přístup. Věřím, že trénování lidí není jenom o fyzické zátěži, ale i o konkrétním osobním přístupu ke stravě, o klientově životním rytmu a o mnohém dalším. Efektivní a správně nastavený individuální program by měl proto vždy zohledňovat:

Vaše cíle

I když se to na první pohled nemusí zdát, lidé mají ve výsledku velmi odlišné cíle a důvody toho, proč trénují. To je první a naprosto zásadní rozdíl u všech. Pomoci klientům nastavovat reálné a dosažitelné cíle, je podle nás první a zásadní úloha trenéra. Rozhodnout se, že za rok budu závodit někde, kde by to pro mě vyžadovalo čtyřletou přípravu, bude pravděpodobně nakonec hodně frustrující. Proto stavíme náš tréninkový přístup v první řadě na důvěře a upřímné komunikaci mezi klientem a trenérem, protože jenom tak jsme opravdu schopni lidem maximálně pomoci. Pravda vždy bude zvyšovat důvěru a je nezbytná k celému procesu.

Fyzickou a pohybovou zdatnost

Další krok, který podnikáme s každým naším klientem, je analýza jeho pohybu a fyzické otestování. Trenér vás provede vybranými testy, abychom se mohli objektivně a upřímně podívat na slabiny i silné stránky vašeho pohybu a fyzické zdatnosti. Je důležité nedělat si žádné domněnky, proto je toto další nepostradatelný krok při tvorbě vašeho programu.

Životosprávu

To, jak mimo gym trávíte celý den, vás ovlivňuje ze všeho nejvíc. Co děláte za práci, kolik stresu máte v životě, jak se stravujete, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. Najít rovnováhu mezi tréninkovým procesem a vaším životním rytmem, je klíč k úspěchu a naší další prioritou. Pomoci lidem dosahovat skrze malé reálné cíle v životosprávě dlouhodobé a razantní zlepšení. Zlepšení, která se promítnou jak do vašeho výkonu, tak zdraví obecně.

Individuální program má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Budují se vztahy a důvěra. Upřímný přístup bude vždy upevňovat důvěru mezi klientem a trenérem a dovolí nám lépe a efektivněji pracovat na našich cílích.